15. edycja Łódź Design Festival to dziesięć dni wyjątkowych wystaw w popularnych lokalizacjach na terenie centrum miasta i trzy dni wydarzeń online z udziałem najlepszych ekspertów z branży – wszystko bezpłatnie i bez rejestracji. To także wyniki międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów, akcja #LEPIEJzeSmakiem wspierająca łódzkie lokale, budowa hydrofitowej wyspy i kolejna odsłona cyklu graficznego słownika łodzianizmów. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia okazało się, że organizatorzy do ostatniej chwili trzymali w sekrecie dwie niespodzianki!
W tym roku szczególną uwagę przedstawiciele Rady poświęcili propozycjom produktów, które odpowiadają na istotne potrzeby współczesnych konsumentów, idealnie nadają się do domowego biura, są wrażliwe społecznie, powstały w trosce o zasoby, nie tworzą zbędnych odpadów i pomagają dbać o zdrowie.
Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa Łódź Design Festival.
– To zdecydowanie nie był łatwy rok zarówno dla biznesu, jak i dla kultury. Tym bardziej ogromne podziękowania dla organizatorów, którzy pomimo przeciwności, zdecydowali się na organizację festiwalu w bezpiecznej, hybrydowej formule. To bardzo ważne, bo właśnie na tego typu wydarzeniach mówi się o wyzwaniach współczesnego świata, stara się sygnalizować problemy, czy też wskazuje się gotowe rozwiązania, jak żyć i działać LEPIEJ. Ceramika Paradyż niezmiennie od 15 lat wspiera Łódź Design Festival. W tym roku przekazaliśmy m.in. 60 tys. zł na nagrody główne w konkursie make me! Wierzymy, że pomogą one młodym, odważnym ludziom rozwinąć skrzydła i być może kiedyś zachwycić świat ich niezwykłym projektem.
Tomasz Popielawski, rzecznik Ceramiki Paradyż.
– To nie tylko nazwy przedmiotów czy potraw typowych dla regionu, to także określenia miejsc charakterystycznych dla Łodzi i jej okolic. W tym roku artyści wzięli na warsztat m.in. Grandkę, Bociany, Beczki Grohmana, Łódzki Luwr, Koncertówkę czy Pomnik Sera. Ekspozycja zostanie wzbogacona o serię czternastu portretów przedstawiających znanych i cenionych łodzian.
Adriana Usarek, kuratorka wystawy z MGS w Łodzi.
– Festiwal się zmienia. Aby jeszcze lepiej opowiadać o dobrym wzornictwie i aktywnie angażować się w życie miasta, w 2021 odbędą się dwie edycje wydarzenia, w maju oraz we wrześniu. Czas pomiędzy kolejnymi odsłonami festiwalu wypełnią warsztaty, spotkania i debaty oraz prezentacje innowacyjnych i kreatywnych projektów w wyjątkowych łódzkich miejscach, przy Piotrkowskiej 217 oraz w Monopolis. Wspólnie z Marcinem Szczeliną, krytykiem architektury i kuratorem, zaprosimy do debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesności. Spośród wielu rozmów z kreatorami naszej codzienności, wyjątkowym wyróżnieniem będzie rozmowa z tegorocznymi laureatami nagrody Pritzkera, uważanej za najważniejszą architektoniczną nagrodę świata. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal to wyjątkowi twórcy, którzy zgodzili się na rozmowę specjalnie dla Łódź Design Festival. Architekci, którzy szczególną uwagą darzą kwestie społeczne, zasłynęli renowacjami blokowisk oraz skromnymi i efektownymi interwencjami w istniejące budynki, które kształtują współczesne myślenie o architekturze.
Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.