Pomorski festiwal mocno wyróżnia się na tle innych wydarzeń wzorniczych w Polsce. Zamiast rynkowych premier znajdziecie tutaj inspiracje, które pokazują obecne trendy i zachęcają do poszerzenia wiedzy. Odwiedziliśmy Gdynia Design Days, aby poznać nowe idee projektowe.
Punktem wyjścia do utworzenia tegorocznych wystaw był ERROR, rozumiany jako błąd spowodowany nadmiarem przedmiotów i technologii. Hasło, odwołując się do łacińskiego czasownika, mówi także o wędrowaniu, a co za tym idzie, poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jakie mamy możliwości? Na to pytanie odpowiadało 20 wystaw kuratorskich i 120 spotkań. Zobaczcie top 5 ekspozycji, które zrobiły na Homebook.pl największe wrażenie.
1/ Error. Czy chcesz kontynuować?
Kurator: Izabela Bołoz Wystawa główa „Error. Czy chcesz kontynuować?” stawia pytanie o rolę technologii w naszym życiu. Prezentowane prace zachęcały do refleksji i krytycznego przyjrzenia się zarówno naszym cyfrowym przyzwyczajeniom, jak i obecnym kierunkom technologicznego postępu. Projektanci zadają pytania o prawidłową równowagę między rzeczywistością cyfrową i analogową, zgłębiają tematy prywatności i bezpieczeństwa danych lub zachęcają do zrobienia sobie okazjonalnego cyfrowego detoksu, żeby naładować akumulatory.Wybrane eksponaty:
_Balance Lamp - lampa dla osób uzależnionych od smartfonów, którym ma pomóc zachować równowagę między pracą a rozrywką. Jej konstrukcja jest inspirowana budową wagi szalkowej. Aby ją włączyć, trzeba włożyć telefon w specjalny otwór po przeciwnej stronie od żarówki. Lampa się podnosi i automatycznie włącza. Mamy wybór: albo rozrywka, albo praca.

Projektant: Xinyu Weng
_Nieproszeni goście - krótki film, który pokazuje jak starszy mężczyzna obsługuje inteligentne urządzenia przesłane przez jego dzieci. Czy są one dla niego pomocne? Ułatwiają, czy narzucają swój system działania? Projektant: Anab Jain & Jon Ardern, Superflux Lab
_BeTime - mobilne studio medytacyjne, autobus służący do wyciszenia, azyl w środku miasta umożliwiający oderwanie się od rzeczywistości.

Materiały prasowe
2/ Bionanoceluloza — Design Lab
Autorzy: studenci Pracowni Designu Eksperymentalnego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, firma BOWIL Biotech.Design Lab to wystawa, na której można było poznać możliwości wykorzystania bionanocelulozy. Pokazywany materiał jest nietoksyczny, w 100% naturalny i posiada niesamowite właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Wśród futurystycznych projektów znalazły się na wystawie m.in.
_niewielkie implanty dla osób, które nie tylko imitują utraconą część ciała, lecz dodatkowo rozszerzają funkcjonalność zastępowanych organów_soczewki kontaktowe do pływania_implanty zmarszczek - przeciwieństwo modnych zabiegów i operacji, których głównym celem jest odmłodzenie skóry_jedzenie typu „zero food” do walki z nadwagą

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
3/ Empatia, teraz!
Kurator wystawy: Michał BachowskiDesign empatyczny jest doceniany przez inwestorów: pozwala lepiej zrozumieć potrzeby klientów, a co za tym idzie generować większe zyski. Wystawa jednak pokazuje inne oblicze empatii, wykorzystywanej do niesienia pomocy w przypadku sytuacji kryzysowej.
_Ikea Sunnersta – minikuchnia, która posiada wszystkie funkcje pełnowymiarowej kuchni przy minimalnym nakładzie pracy w zakresie montażu i instalacji.

Źródło: Ikea
_Life Clock – zegar domowy wyposażony w zestaw ratunkowy pomocny w czasie katastrof naturalnych – spopularyzowany w Korei Południowej narażonej na trzęsienia ziemi.
_Paper Partition System – tymczasowe strefy prywatności z tekturowych tub, które są stosowane w miejscu kryzysów humanitarnych

Materiały prasowe
4/ „A kuku. Ilustrowane historie”
Kuratorzy: Ewa Solarz, KOSMOS PROJECTInteraktywna wystawa ilustracji skierowana do dzieci i dorosłych. W specjalnie zaaranżowanej sali można było zobaczyć 15 prac najlepszych polskich rysowników. Zabawy, książki, krótkie filmy – wszystko bardzo estetyczne, bez kiczu, który często wkrada się do produktów skierowanych do najmłodszych. Wielki plus!

Materiały prasowe
5/ Łączyć bity i atomy oraz School of Form Graduation 4
Wystawa pokazująca jak programowanie może wpłynąć na nowe kierunki ekspresji artystycznej. Niesamowite prace studentów School of Form z kierunku Creative Coding wzmacniają interakcję z dziełem. Natomiast na wystawie absolwentów poznańskiego oddziału School of Form można było zobaczyć projekty łączące nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami i technikami wytwarzania.
_Emphatyphyte – możliwość wejścia kontaktu z rośliną, która dzięki specjalnemu mechanizmowi podąża za twarzą obserwatora. Autor: Karol Nowak

Materiały prasowe
_SCOBY: opakowania, które żyją – materiał SCOBY karmiony wyciągiem z odpadów rolniczych. Idea zakłada, że opakowania tworzone na masową skalę, podobnie jak warzywa, mogą rosnąć. Autorka: Róża Rutkowska (Roza Janusz)

Materiały prasowe