Polacy uważają, że aranżacja domu ma duży wpływ na relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Poznaj wyniki badania Homebook.pl i dowiedz się jakie wnętrza nas do siebie zbliżają.
W jednym z mieszkań postawiliśmy na nietypowy układ wyspy prostopadłej do ciągu kuchennego, z dostawionym do niej stołem. Aranżacja wynikała z potrzeby młodej pary, która lubi wspólnie oglądać telewizję podczas jedzenia posiłków. Należało jednak uwzględnić sytuację, kiedy w mieszkaniu będzie więcej gości. Wtedy zaprojektowany przez nas stół ulega transformacji z kwadratowego w podłużny i umożliwia spotkania w licznym gronie znajomych. W ten sposób przestrzeń dostosowujemy do swoich potrzeb, a nie odwrotnie.
Michał Birosz - architekt wnętrz, pracownia projektowa Mili Młodzi Ludzie

fot. PION studio
Przy aranżacji salonu i kuchni powinniśmy pomyśleć o własnej wygodzie, dlatego nie spieszmy się przy wyborze mebli i wybierzmy te, które będą pasowały przede wszystkim do nas. Czasami wybór różnych krzeseł, ale dopasowanych do ich użytkowników może być lepszym pomysłem niż gotowy sklepowy zestaw. Warto inwestować w rozwiązania, które będą odpowiadały naszym doświadczeniom i przyzwyczajeniom.
Michał Birosz - architekt wnętrz, pracownia projektowa Mili Młodzi Ludzie

Definicja spędzania wolnego czasu nie sprowadza się tylko i wyłącznie do siedzenia na kanapie i oglądania TV. Dlatego przy tworzeniu stref dziennych połóżmy nacisk na inne interesujące nas aktywności. Zauważyliśmy, że w ostatnim czasie to wyspa kuchenna staje się miejscem spotkań, rozmów i przyjemnie spędzanego czasu.
Michał Birosz - architekt wnętrz, pracownia projektowa Mili Młodzi Ludzie

fot. PION studio
Każdy z nas ma szereg potrzeb, a te wymagają przestrzeni do ich realizacji. Przekonujemy przyszłych użytkowników, że strefy te mogą być częścią większego założenia. Na przykład w mieszkaniu na Nikiszowcu wanna stała się częścią sypialni i zamiast standardowej łazienki często odciętej od światła słonecznego otrzymaliśmy większą sypialnię i strefę kąpieli tylko dla siebie.
Michał Birosz - architekt wnętrz, pracownia projektowa Mili Młodzi Ludzie

W badaniu wzięło udział 690 ankietowanych: 91% kobiet, 9% mężczyzn, w tym 33% z miast powyżej 250 tys. mieszkańców. Najliczniejsze grupy ankietowanych są w wieku 30-39 lat (26%) oraz 50-60 lat (26%). Badanie zostało opracowane w lutym 2019 r. wśród użytkowników serwisu Homebook.pl. W raporcie zostały podane najczęściej zaznaczane odpowiedzi.