Odwieczna walka płci dotyczy wszystkich sfer życia – również designu. Jak ważną rolę odgrywa ona w procesach związanych z urządzaniem wnętrz? Odpowiedzi na to pytanie udziela serwis Homebook.pl.

Pomiędzy stereotypami a budowaniem tożsamości

Pokoje są najczęściej urządzane przez kobiety. Dlatego dopasowywanie wystroju do płci dziecka może być nadal dominującym trendem
Magdalena Sękowska, psycholog, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka.


- Wynika z tego, jak swoją rolę widzą kobiety i mężczyźni. Podział na „męskie” i „kobiece” jest silny tam, gdzie osoba przyjmuje tradycyjną rolę związaną z płcią […]. W naszym społeczeństwie częściej kobietom przypisuje się zadanie tworzenia „ogniska domowego”, stąd urządzenie mieszkań może wykazywać więcej aspektów związanych z kobiecym typem urządzania mieszkania, gdyż mężczyźni w rodzinach o tradycyjnej roli kobiet i mężczyzn mogą być bardziej wycofani przy podejmowaniu decyzji o wystroju.
Magdalena Sękowska, psycholog, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka.
W ogniu walki o… dobry design

- Wśród par urządzanie mieszkania może być częstym zapalnym tematem i powodem konfliktów. Przestrzeń ma dla człowieka znaczenie psychologiczne – może wywoływać rożne skojarzenia, pobudzać i stymulować, ale również przytłaczać, ograniczać, wprowadzać w specyficzny nastrój – i wszystko to może dziać się zupełnie na poziomie nieświadomym. Istnieje jeszcze jeden ważny czynnik – często urządzanie własnego mieszkania jest takim pierwszym doświadczeniem pary, w którym próbują oni „ustalić” swoje pozycje w związku .
psycholog, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka.
