Znamy wyniki konkursu “MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”, zorganizowanego przez serwis Homebook.pl. Swoje autorskie projekty zgłosiło ponad 130 architektów wnętrz!
- Temat konkursu był niezwykle trudny, bo wymagał poradzenia sobie z ograniczającą, pionową mikroprzestrzenią, do tego bez narzuconego użytkownika, co dla wielu projektantów i projektantek mogło być dużym wyzwaniem zmuszającym do abstrakcyjnego myślenia.
Jakub Szczęsny, architekt wnętrz i wykładowca poznańskiej School of Form, członek Jury.
Byłem zaskoczony liczbą nadesłanych zgłoszeń. Stąd duże wyzwanie w ich ocenie - każda jest złożonym projektem wnętrz, gdzie poza walorami wizualnymi, równie istotny jest opis autora, uzasadniający przyjęte rozwiązania. Zwracałem szczególną uwagę na propozycje mocno odbiegające od przysłowiowego dekoratorstwa, kładące nacisk na budowanie architektury wnętrza, przestrzeni do życia. Niektórzy uzyskiwali ten efekt poprzez wydzielenie poszczególnych stref, inni niwelując granice między nimi. Każda z tych opcji jest dobra. Szanuję również sięganie po nieoczywiste rozwiązania, materiały, wszystko to co kwestionuje status quo branży wnętrzarskiej.
Szymon Hanczar, architekt i projektant wnętrz, jeden z członków Jury.

“Podstawa do zamieszkania” to projekt, który ujmuje materiałową skromnością i pomysłem na schody zgrabnie wpasowane w strefę w głębi traktu, stanowiąc świetne tło dla przyszłego życia i towarzyszących mu przedmiotów.
Jakub Szczęsny, architekt wnętrz i wykładowca poznańskiej School of Form, członek Jury.

Konkurs stał się idealną okazją do przyjrzenia się kondycji polskich projektantów (zarówno wnętrz, jak i architektury), oraz możliwościom, jakie dają materiały, urządzenia i elementy wyposażenia dostarczane przez firmy sponsorskie. Jestem pewien, że konkurs umożliwi obserwowanie podnoszącego się poziomu rodzimych projektantów i producentów, ale również stanie się szansą na zaistnienie wielu młodych talentów.
Jakub Szczęsny, architekt wnętrz i wykładowca poznańskiej School of Form, członek Jury. .